Budżet 2015 – podstawowe informacje

Brytyjska gospodarka jest w dużo lepszym stanie niż pięć lat temu. Jednak rząd konsekwentnie dąży do zlikwidowania deficytu, więc pierwszy od 20 lat budżet przygotowany wyłącznie przez Partię Konserwatywną to kontynuacja zdecydowanych środków oszczędnościowych.

Płaca minimalna i płaca „gwarantująca godne życie” (Living Wage)

Najbardziej nośna medialnie propozycja kanclerza – National Living Wage, czyli płaca gwarantująca godne życie – jest modyfikacją istniejącej płacy minimalnej. Mają ją otrzymywać obowiązkowo wszystkie osoby pracujące w wieku minimum 25 lat.

Living wage zacznie obowiązywać w kwietniu przyszłego roku i wyniesie 7,20 funta na godzinę. Docelowo, do roku 2020, ma wzrosnąć do 9 funtów.

Podatki dochodowe

Do 11 tys. funtów rocznie wzrośnie w przyszłym roku kwota wolna od podatku. Potem ma nadal wzrastać na równi ze wzrostem płacy minimalnej. Od przyszłego roku do 43 tys. funtów zwiększy się też próg dochodów po przekroczeniu, których płaci się 40 proc. stawkę podatku.

Zgodnie z przedwyborczą obietnicą w najbliższych tygodniach do Izby Gmin ma trafić projekt ustawy, która uniemożliwi podnoszenie podatków dochodowych, VAT-u  i składki na obowiązkowe ubezpieczanie.

Zasiłki

Największe zmiany dotyczą zasiłków. Rząd szuka tam oszczędności na poziomie 12 mld funtów.

Working age benefits, w tym tax credits i local housing allowance, zostaną zamrożone na cztery lata. Nie będzie to dotyczyło świadczeń ustawowych, takich jak zasiłek w okresie urlopu macierzyńskiego, czy zasiłki dla osób niepełnosprawnych.

Od przyszłego roku z 6420 do 3850 funtów zmniejszy się też próg zarobków, do którego gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o tax credits. O universal credits natomiast nie będę mogły się już ubiegać osoby bezdzietne, w wyjątkiem osób niepełnosprawnych.

Ponadto od kwietnia 2017r tax credits i universal credits będę wypłacane tylko na dwoje dzieci. Podobnie housing benefit. Rodzice trzylatków, w tym samotni rodzice, którzy będą chcieli ubiegać się o universal credit, będą musieli aktywnie szukać pracy. Nie będzie za to zmian w child benefit.

Z innych zmian. Czynsze w mieszkaniach socjalnych będą zmniejszone o 1 proc. rocznie przez kolejne cztery lata, a dopłaty do kredytów mieszkaniowych zmienią formę z zasiłków na pożyczki.

Sprawdziły się także przewidywania, że osoby o wysokich zarobkach mieszkające w mieszkaniach socjalnych będę musiały płacić normalny czynsz.

Poziom Employment and Support Allowance zostanie zrównany z Job Seekers Allowance.

Osoby w wieku 18-21, które będą chciały otrzymywać wsparcie od państwa, będą musiały pracować lub rozpocząć naukę. Nie będę też już automatycznie otrzymywać prawa do housing benefit.

Maksymalny poziom zasiłków dla gospodarstw domowych w Londynie wyniesie 23 tys. funtów, dla gospodarstw domowych spoza Londyny – 20 tysięcy funtów.

Ubezpieczenia

Do 9,5 proc. zwiększy się podatek od składek ubezpieczeniowych (Insurance Premium Tax – IPT).

NHS

Rząd w pełni sfinansuje plany NHS-u na najbliższe lata (tzw. Plan Stevensa), w tym roku na NHS zostanie łącznie przekazane ok. 10 mld. funtów.

Transport

W 2017r. pojawi się zreformowana Vehicle Excise Duty. Dla większości właścicieli samochodów zakupionych w styczniu 2017 i później opłata będzie wynosić 140 funtów.  Zebrane w ten sposób środki będą przekazywane na fundusz na inwestycje drogowe.

Akcyza na paliwo pozostaje bez zmian.

Edukacja i młodzież

Kanclerz chce stworzyć 3 miliony dodatkowych staży. Będę one częściowo finansowane z nowego „podatku stażowego” (apprenticeship levy), które będą płacić duże firmy.

Od roku akademickiego 2016-2017 granty na pokrycie kosztów utrzymania podczas studiów zostaną zastąpione przez pożyczki (do 8200 funtów). Absolwenci będą je spłacać, gdy ich roczne zarobki osiągną 21 tysięcy funtów.

Northern Powerhouse

Manchester ma otrzymać kolejne uprawnienia, burmistrz będzie odpowiedzialny za straż pożarną, zarządzanie gruntami, częściowo za programy zatrudnienia i opieki nad dziećmi.

Obronność i pomoc międzynarodowa

Kanclerz zagwarantował coroczny wzrost realnych wydatków na obronność, a także utworzenie funduszu na wydatki związane z bezpieczeństwem z rocznym budżetem 1,5 mld funtów. Środki mają zostać rozdysponowane po przeprowadzeniu Strategic Defence and Security Review. Zobowiązał się utrzymać poziom wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB, zgodnie z wytycznymi NATO.

Kanclerz potwierdził także, że nie zmniejszy budżetu na międzynarodową pomoc.

Rząd sfinansuje także budowę pomnika upamiętniającego ofiary zamachów terrorystycznych w Tunezji.